Michigan High School Athletic Association
2021 Girls Basketball Championships

Friday, April 9, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University

2021 MHSAA Division 1 girls basketball champions: Hudsonville

Head coach: Casey Glass   Assistant coaches: Jamie Glass, Robyn Mysliwiec, Jeff Tubergen, Trevor Goodman, Derek Paiz

Players: Maddie Petroelje, Emmalynn Costen, Eva Joldersma, Ella Reifschneider, Jaci Tubergen, Ashlynne Bailey, Ashley Strick, Gabriella Scholten, Aliana Diaz, Mikayla Meyer, Shaylee Smith, Mikynn Vanderbeek, Ellery Baker, Olivia Dieppa, Kinsley Hatfield

Hudsonville holds off Detroit Renaissance to earn first championship

Hudsonville won the 2021 Michigan High School Athletic Association Division 1 girls basketball championship, beating Detroit Renaissance, 65-61. Jaci Tubergen scored 28 points and had 12 rebounds to lead the Eagles to their first MHSAA championship. Alaina Diaz had 15 points, seven rebounds, and four assists. Emmalynn Costen had seven points and six rebounds. Eva Joldersma had four points and 11 rebounds. Maddie Petrpelje added five points and six rebounds. Hudsonville is 45-2 over the past two seasons. Box score

 

> Hudsonville weathers Detroit Renaissance storm to claim Division 1 girls basketball state title

> How Hudsonville's 5-foot-6 Alaina Diaz stood tall

> Hudsonville Holds On to Clinch 1st Finals Championship

> "Made history": Hudsonville beats Detroit Renaissance for first state championship

> Jaci Tubergen ignites, Alaina Diaz finishes as Hudsonville captures first state basketball title

> Renaissance's comeback bid falls short to Hudsonville

> Hudsonville outruns Renaissance, wins first state title

> "Made history": Hudsonville beats Detroit Renaissance for first state championship

SEMIFINALS

Wednesday, April 7, 2021

At Breslin Center, Michigan State University

Detroit Renaissance 75, Wayne Memorial 72

The Phoenix rallied from an 11-point deficit in the fourth quarter to edge the Zebras. Kailee Davis  had 33 points, eight rebounds and six steals. Mikyah Finley scored 18 points and had five steals. Shannon Wheeler had 10 points in the victory. Box score

> Kailee Davis' late-game heroics lift Renaissance past Wayne Memorial, into state title game

> Kailee Davis comes up big as Detroit Renaissance girls basketball tops Wayne Memorial, 75-72, in D1 semis

> How Detroit Renaissance girls nabbed a finals berth with an epic comeback vs. Wayne

> Renaissance, Davis Show Earn Encore Performance

> Wayne Memorial basketball collapses against Renaissance in D1 state semifinal

> Detroit Free Press semifinals predictions

> Preview: An Opportunity to Finish as Champions

No. 3 Hudsonville 49, No. 6 Midland Dow 37

Maddie Petroelje scored 15 points. Jaci Tubergen had seven points and 10 rebounds. Emmalynn Costen scored six points and grabbed 10 rebounds. Jaci Tubergen had seven points and 11 rebounds. Alaina Diaz had eight points and seven rebounds. Eva Joldersma added six points and six rebounds in the victory. Box score

> Renaissance wins wild one, Hudsonville freezes Dow

> Breslin bummer: Dow girls fall in semifinal

> Hudsonville girls stifle Midland Dow, advance to first-ever state Division 1 state title game

> Hudsonville Earns Historic Win with Signature Skill

 

Quarterfinals

Monday, April 5, 2021

At West Bloomfield

Wayne Memorial 59, Temperance Bedford 35

> Wayne Memorial tops Temperance Bedford

> Wayne Memorial basketball outpaces Temperance Bedford in D1 state quarterfinal

> Austin-Micheaux combo gives Wayne Memorial basketball 59-35 win over Temperance Bedford

> Wayne stops Bedford in Division 1 state quarterfinals

At West Bloomfield

Detroit Renaissance 74, No. 9 Macomb L'Anse Creuse North 64

> Detroit Renaissance basketball rolls with ‘Alpha Dog’ Wheeler in 74-64 win over L’Anse Creuse North

> How Detroit Renaissance girls basketball pressed its way to state quarterfinal win

> Wheeler, Renaissance use tough press to reach Final Four with win over L'Anse Creuse North

> L'Anse Creuse North falls to Renaissance in state quarterfinal basketball game

At Calvin University, Grand Rapids

No. 3 Hudsonville 56, No. 2 East Lansing 42

> Hudsonville advances to Final 4 after outshooting East Lansing 9-0 from 3-point land

> East Lansing girls basketball sees undefeated season end in state quarterfinals

At Flushing

No. 6 Midland Dow 42, No. 1 Hartland 32

> Midland Dow turns to defense to shut down Hartland in quarterfinal win

> Hartland's dream season ends with girls basketball quarterfinal loss to Midland Dow

> Breslin bound!: Dow girls knock off No. 1 Hartland

 

REGIONALS

Region 1

At Midland Dow

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 6 Midland Dow 41, Flushing 31

> Long time coming: Dow girls secure regional title

> Midland Dow more than just a collection of long-range bombers

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 6 Midland Dow 67, Petoskey 27

> Mission accomplished: Dow girls roll into regional final

Flushing 51, Grand Blanc 40

 

Region 2

At Holly

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 1 Hartland 51. Bloomfield Hills Marian 34

> Hartland girls defeat storied Marian to win regional, earn coach 1,000th win

> Marian proves no match for Hartland in regional final defeat

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Bloomfield Hills Marian 60, Clarkston 53

> Marian moves on to regional final by downing short-staffed Clarkston

No. 1 Hartland 69, White Lake Lakeland 31

> Hartland reserves get chance to shine in regional girls basketball win over Lakeland

 

Region 3

At Holland West Ottawa

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 3 Hudsonville 52, No. 5 East Grand Rapids 47

> Hudsonville wins second regional crown in program history with win over East Grand Rapids

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 3 Hudsonville 62, Muskegon Mona Shores 43

No. 5 East Grand Rapids 67, Rockford 56

 

Region 4

At Richland Gull Lake

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 2 East Lansing 62, Kalamazoo Central 38

> Complete effort from Corinne Jones helps East Lansing girls basketball win regional title

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 2 East Lansing 2, Jackson Northwest 0 (forfeit)

Kalamazoo Central 54, Battle Creek Lakeview 34

> Kalamazoo Central, Miss Basketball finalist Morasha Wiggins impress in regional semifinal win over Lakeview

> Lakeview's season comes to an end in regional loss to Kalamazoo Central

 

Region 5

A t Northville

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Wayne Memorial 68, No. 4 Saline 60

> Micheaux returns, leads Wayne Memorial basketball to regional title against Saline

> Micheaux returns to lineup to lead Wayne to 68-60 regional title win over No. 4 Saline

> LaChelle Austin is difference maker for Wayne Memorial in regional final win over Saline

SEMIFINAL

Monday, March 29, 2021

No. 4 Saline 53, Brighton 42

> Sophie Canen’s 4th-quarter surge propels Saline to regional championship game

> Brighton's 'rebuilding' girls basketball season ends with loss to No. 4 Saline

> ‘Family for life’: Saline’s 2021 girls basketball senior class lays foundation of success for program

Wayne Memorial 51, Plymouth 27

> Wayne Memorial basketball dominates Plymouth in regional semifinal

 

Region 6

At Temperance Bedford

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Temperance Bedford 46, Dearborn 43

> Bedford girls rally to capture Regional championship

> Dearborn High girls' basketball edged by Bedford in regional final

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Dearborn 48, Dearborn Fordson 33

Temperance Bedford 2, Riverview 0 (Forfeit)

 

Region 7

At Detroit Renaissance

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Detroit Renaissance 48, Farmington Hills Mercy 35

> Detroit Renaissance girls basketball cuts down net after 48-35 win over Mercy in D1 region final

> Mercy unable to keep pace with Renaissance in D1 regional final

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Detroit Renaissance 59, Grosse Pointe South 43

> Finley, Detroit Renaissance defeat shorthanded Grosse Pointe South in regional semifinal

Farmington Hills Mercy 66, Birmingham Groves 14

> Mercy jumps on Groves early and never lets up, rolling to regional semifinal win

 

Region 8

At Clinton Township Chippewa Valley

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 9 Macomb L'Anse Creuse North 2, Utica 0 (forfeit)

> L'Anse Creuse North wins regional basketball championship after Utica sidelined by COVID

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 9 Macomb L'Anse Creuse North 57, St. Clair Shores Lakeview 39

> Brooke Daniels sparks L'Anse Creuse North past Lakeview in regional basketball

 game

Utica 39, Rochester Hills Stoney Creek 38

> Utica rallies to defeat shorthanded Stoney Creek in regional basketball semifinal

TRACKING RANKED TEAMS

1. Hartland

4/5: Eliminated by No. 6 Midland Dow, 42-32

3/31: Won regional championship over Bloomfield Hills Marian, 51-34

3/29: Defeated White Lake Lakeland, 69-31

3/26: Won district championship over Howell, 56-32

3/24: Defeated Linden, 50-6

2. East Lansing

4/5: Eliminated by No. 3 Hudsonville, 56-42

3/31: Won regional championship over Kalamazoo Central, 62-38

3/29: Defeated Jackson Northwest, 2-0 (forfeit)

3/26: Won district championship over Haslett, 59-36

3/24: Defeated DeWitt, 50-28

3. Hudsonville

4/9: Defeated Detroit Renaissance for Division 1 championship, 65-61

4/7: Defeated No. 6 Midland Dow, 49-37

4/5: Defeated No. 2 East Lansing, 56-42

3/31: Won regional championship over No. 5 East Grand Rapids, 52-47

3/29: Defeated Muskegon Mona Shores, 62-43

3/26: Won district championship over Jenison, 65-35

3/24: Defeated Holland West Ottawa, 45-39

4. Saline

3/31: Eliminated in regional championship by Wayne Memorial, 68-60

3/29: Defeated Brighton, 53-42

3/26: Won district championship over Belleville, 64-32

3/24: Defeated Ann Arbor Huron, 66-27

5. East Grand Rapids

3/31: Eliminated in regional championship by No. 3 Hudsonville, 52-47

3/29: Defeated Rockford, 67-56

3/26: Won district championship over No. 10 East Kentwood, 51-50

3/24: Defeated Caledonia, 64-45

6. Midland Dow

4/7: Eliminated by No. 3 Hudsonville, 49-37

4/5: Defeated No. 1 Hartland, 42-32

3/31: Won regional championship over Flushing, 41-31

3/29: Defeated Petoskey, 67-27

3/26: Won district championship over Midland, 54-28

3/24: Defeated Mt. Pleasant, 67-49

7. West Bloomfield

03/22: Eliminated from playoffs due to COVID-19 quarantine

8. Byron Center

3/24: Eliminated by No. 10 East Kentwood, 41-34

3/22: Defeated Wyoming, 63-41

9. Macomb L'Anse Creuse North

4/5: Eliminated by Detroit Renaissance, 74-64

3/31: Won regional championship over Utica, 2-0 (forfeit)

3/29: Defeated St. Clair Shores Lakeview, 57-39

3/26: Won district championship over Port Huron, 44-29

3/24: Defeated Port Huron Northern, 44-35

10. East Kentwood

3/26: Eliminated by No. 5 East Grand Rapids, 51-50

3/24: Defeated No. 8 Byron Center, 41-34

3/22: Defeated Middleville Thornapple Kellogg, 69-44

 

* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021

 

Mercy High School, Farmington Hills, Michigan. Catholic College Preparatory School for Young Women.
Marian High School, Bloomfield Hills, Michigan. Strong Women of Mind and Heart.

Friday, April 9, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University

2021 MHSAA Division 2 girls basketball champions: Portland

Head coach: Jason Haid  Assistant coaches: Fred Lowery Jr., Chad Barke

Players: Ava Gruber, Ashley Bower, Ava Guilford, Malia Thelen, Ella Gruber, Shalyn Dziewiatkowski, Hannah Schrauben, Grace Clark, Grace Sines, Katelyn Stanton, Alexa Weber, Alivia Densmore, Brecklyn Werner

Portland rolls past Newaygo to earn first championship

Portland won the 2021 Michigan High School Athletic Association Division 2 girls basketball championship, beating Newaygo, 52-32. Ashley Bower had 20 points, four assists, and three rebounds. Ava Guiford had 12 points and six rebounds. Alivia Densmore had 12 points and five rebounds. Box score

 

> Portland easily handles Newaygo for Division 2 title

> Standout Juniors Pace Portland's Historic Finish

> Portland last girls basketball team left standing in Division 2 after season of COVID

> Portland dominates third quarter to defeat Newaygo

> Portland girls basketball captures first ever state title behind dominant second half

> Portland takes division 2 state championship with win over Newaygo

> Portland credits first state title win to chemistry, selflessness

> Ashley Bower sets scoring record while driving Portland girls basketball in title game run

> Senior Ava Gruber, with juniors all around her, helps Portland claim first title

> With flair for dramatic, Portland punctuates D2 girls basketball state final win over Newaygo

> Kent City and Newaygo: Many parallels for these small-town girls basketball finalists located just miles apart

SEMIFINALS

Wednesday, April 7, 2021

At Van Andel Arena, Grand Rapids

Newaygo 55, Detroit Country Day 39

Emmerson Goodin had 15 points and nine rebounds. Jaxi Long had 12 points, three rebounds, three assists, and three steals. Jaylee Long scored 11 points, and had five assists, four steals, and three rebounds. Box score

> ‘Tough’ and ‘strong’ Newaygo team pulls away from Detroit Country Day in Division 2 semifinal

> Newaygo Finds Way Past Country Day, Back to Finals

> Young Country Day squad falls in D2 semifinal to Newaygo, 55-39

> Newaygo drops Country Day

No. 10 Portland 45, Parma Western 38

Ashley Bower scored 17 points and had five rebounds. Ava Guiford had 12 points and seven rebounds. Alivia Densmore added nine points and nine rebounds in the victory. Box score

> Portland ends game on 8-0 run to beat Parma Western in state semifinal

> Portland girls basketball holds off Parma Western to reach first-ever state title game

> Fourth-quarter run sends Portland to first state championship game in program history

> Shutdown Defense Lands Portland in 1st Final

 

Quarterfinals

Monday, April 5, 2021

At Ortonville-Brandon,

Detroit Country Day 45,  Imlay City 40

> 'A heck of a story:' Imlay City's historic run ends with quarterfinal loss to Country Day

> Country Day rolls into Division 2 semifinals with 45-40 win over Imlay City

> Detroit Country Day headed to girls basketball semifinals after beating Imlay City

At Vicksburg

Newaygo 51, Wayland Union 35

> Newaygo ‘continues to believe’ with comfortable win over Wayland, state semifinal berth

At Houghton Lake

No. 10 Portland 47, Escanaba 41

> Portland girls basketball adds to special run with state quarterfinal win over Escanaba

At Chelsea,

Parma Western 53, Ann Arbor Father Gabriel Richard 50

> Parma Western holds off Father Gabriel Richard for first-ever state semifinal appearance

 

REGIONALS

Region 9

At Houghton Lake

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Escanaba 53, Ludington 35

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Escanaba 78, No. 9 Sault Ste. Marie 68

Ludington 43, Standish-Sterling 36

 

Region 10

At Corunna

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 10 Portland 53, No. 3 Frankenmuth 49

> Portland girls basketball claims regional title with revenge win over Frankenmuth

> Frankenmuth’s season comes to end against sharp-shooting Portland team

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 3 Frankenmuth 47, No. 8 Lake Fenton 43

> Frankenmuth recovers from first-half woes to edge Lake Fenton in regional semifinal

No. 10 Portland 54, Freeland 32

> Freeland regional loss ‘a joy’ despite defeat, spring break absences

 

Region 11

At Fremont

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Newaygo 55, No. 2 Grand Rapids West Catholic 48

> Newaygo reaches heights not seen since 1985 in knocking off No. 2 West Catholic

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 2 Grand Rapids West Catholic 69, Grand Rapids Christian 52

Newaygo 47, No. 7 Montague 37

> Newaygo tops unbeaten Montague, earns shot at West Catholic that was wiped out last year

 

Region 12

At Edwardsburg

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Wayland Union 61, Edwardsburg 48

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Edwardsburg 67, No. 5 Buchanan 47

Wayland Union 54, Plainwell 41

 

Region 13

At Williamston

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Parma Western 55, Lansing Catholic 52

> Parma Western girls basketball makes history with first-ever regional championship

> Lansing Catholic girls basketball falls short in regional final, but the future is bright

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Lansing Catholic 64, Chelsea 32

> Young Lansing Catholic girls basketball building for future and thriving

Parma Western 50, Battle Creek Pennfield 29

 

Region 14

At Romulus Summit Academy North

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Ann Arbor Father Gabriel Richard 45, Milan 35

> Father Gabriel Richard girls capture first basketball regional title in nearly 30 years

> Poor shooting dooms Milan girls in Regional finals

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Ann Arbor Father Gabriel Richard 2, Dearborn Advanced Tech Academy 0 (forfeit)

Milan 51, Grosse Ile 33

> How Grosse Ile girls became the most improbable district champions in the state

 

Region 15

At Livonia Clarenceville

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Detroit Country Day 76, Eastpointe 27

> Country Day dominates Eastpointe to claim first regional crown in three years

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Eastpointe 2, Detroit University Preparatory 0 (forfeit)

Detroit Country Day 55, Warren Regina 37

> Country Day overwhelms Regina, advances to D2 regional final

 

Region 16

At Imlay City

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Imlay City 42, Macomb Lutheran North 35

> Imlay City defeats Lutheran North in regional basketball final

> Imlay City wins Division 2 regional title

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Macomb Lutheran North 39, Clawson 22

Imlay City 51, North Branch 32

TRACKING RANKED TEAMS

1. Detroit Edison Public School Academy

03/26: Eliminated from playoffs due to COVID-19 quarantine

3/22: Defeated Detroit International Academy for Young Women, 2-0 (forfeit)

2. Grand Rapids West Catholic

3/31: Eliminated in regional championship by Newaygo, 55-48

3/29: Defeated Grand Rapids Christian, 69-52

3/26: Won district championship over Hamilton, 50-27

3/24: Defeated Allendale, 68-16

3. Frankenmuth

3/31: Eliminated in regional championship by No. 10 Portland, 53-49

3/29: Defeated No. 8 Lake Fenton, 47-43

3/26: Won district championship over Bridgeport, 74-49

3/24: Defeated Carrollton, 62-15

3. Harper Woods Chandler Park Academy

03/26: Eliminated from playoffs due to COVID-19 quarantine

3/24: Defeated Detroit Denby, 69-15

5. Buchanan

3/29: Eliminated by Edwardsburg, 67-47

3/26: Won district championship over South Haven, 61-43

3/24: Defeated Stevensville Lakeshore, 56-34

6. Bay City John Glenn

3/26: Eliminated by Freeland, 38-36

3/24: Defeated Essexville Garber, 32-30

7. Montague

3/29: Eliminated by Newaygo, 47-37

3/26: Won district championship over Whitehall, 48-36

3/24: Defeated Spring Lake, 60-38

8. Lake Fenton

3/29: Eliminated by No. 3 Frankenmuth, 47-43

3/26: Won district championship over Corunna, 59-33

3/24: Defeated Owosso, 77-43

9. Sault Ste. Marie

3/29: Eliminated by Escanaba, 78-68

3/26: Won district championship over Cheboygan, 73-34

3/24: Defeated Kalkaska, 74-34

10. Portland

4/9: Won Division 2 championship over Newaygo, 52-32

4/7: Defeated Parma Western, 45-38

4/5: Defeated Escanaba, 47-41

3/31: Won regional championship over No. 3 Frankenmuth, 53-49

3/29: Defeated Freeland, 54-32

3/26: Won district championship over Belding, 57-33

3/24: Defeated Alma, 50-16

10. Cadillac

3/26: Eliminated by Ludington, 50-46

3/24: Defeated Benzie Central, 46-25

 

* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021

 

Friday, April 9, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University

2021 MHSAA Division 3 girls basketball champions: Grass Lake

Head coach: Andrea Cabana  Assistant coaches: David Bargesser, April Salts

Players: Lexus Bargesser, Olivia Turner, Aspen Cook, Margaret Jenks, Lauren Pongracz, Lauren Lutchka, Abrie Cabana, Paige Hubert, Gabrielle Lutchka, Amber Boomer, Ereka Risne

Grass Lake edges Kent City to earn first MHSAA championship

Grass Lake beat Kent City 52-50 to earn its first Michigan High School Athletic Association Division 3 girls basketball championship. Lexus Bargesser scored 16 points, grabbed 10 rebounds, and has five steals. Gabrielle Lutchka had 14 points, seven rebounds, and five assists. Abrie Cabana had 10 points and five rebounds. Amber Boomer added eight points and Lauren Pongracz had four points. Box score

 

> Grass Lake tops Kent City for Division 3 crown

> Gabrielle Lutchka's 3-point shooting lifts Grass Lake over Kent City

> Grass Lake unrelenting in quest for first state title, denies Kent City in D3 girls basketball final

> Worth the wait: Grass Lake girls basketball program celebrates D3 state title a decade in the making

> Grass Lake Caps Thrilling Rise with 1st Finals Title

> Kent City drops nail-biter to Grass Lake as seniors end historic career

> Kent City finishes season as runner-up after 2-point loss to Grass Lake

> Emotional Kent City coach wanted state title for his late brother and his players, who became family

> Kent City and Newaygo: Many parallels for these small-town girls basketball finalists located just miles apart

 

SEMIFINALS

Wednesday, April 7, 2021

At Breslin Center, Michigan State University

No. 1 Grass Lake 2, Hemlock 0 (forfeit)

Grass Lake advanced when Hemlock was forced to forfeit due to a player testing positive for COVID-19.

> Positive COVID test ends Hemlock girls basketball's season; Grass Lake to face Kent City

> Positive COVID-19 tests force Hemlock girls basketball to forfeit state semifinal game, Grass Lake advances to finals

> Grass Lake girls basketball team shifts focus after forfeit win in state semifinals

12:30 p.m.

No. 3 Kent City 59, Calumet 53

Madelyn Geers had 14 points and seven rebounds. Jenna Harrison had 15 points. Kenzie Bowers had 13 points, seven rebounds and four assists. Lexie Bowers scored 10 points. Emmalyn Geers scored seven points and grabbed nine rebounds. Box score

> Kent City girls basketball settles in for big second half to fend off Calumet in D3 state semifinals

> Kent City Finds Shooting Touch to Reach 1st Final

> Kent City uses 3-pointer to top Calumet in semifinal

 

Quarterfinals

Monday, April 5, 2021

At Ypsilanti Lincoln

No. 1 Grass Lake 49, Brooklyn Columbia Central 36

> Grass Lake girls basketball ‘all business’ in D3 state quarterfinal win over Brooklyn Columbia Central

At New Lothrop

Hemlock 53, Madison Heights Bishop Foley 48

> Hemlock makes good on promise, advances to Division 3 semifinals

> Young Bishop Foley falls in first-ever trip to quarters, when Hemlock heats up

At Portage Northern

No. 3 Kent City 52, Schoolcraft 19

> Kent City breaks through to Breslin, employs pressure ‘D’ to overwhelm Schoolcraft

At Houghton Lake,

Calumet 73, No. 8 Maple City Glen Lake 69

> Copper Kings show mettle vs. Lakers

 

REGIONALS

Region 17

At Sault Ste. Marie

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Calumet 65, St. Ignace 55

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Calumet 57, No. 7 Menominee 41

St. Ignace 80, Alcona 24

 

Region 18

At Maple City Glen Lake

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 8 Maple City Glen Lake 58, Hart 36

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Hart 55, Beaverton 30

No. 8 Maple City Glen Lake 69, No. 4 McBain 43

 

Region 19

At Grandville Calvin Christian

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 3 Kent City 69, Grand Rapids Covenant Christian 23

> Kent City dominant on both ends of court in regional finals rout of Covenant Christian

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Grand Rapids Covenant Christian 42, Merrill 17

> Grand Rapids Covenant Christian girls turn back Merrill, get another shot at Kent City

No. 3 Kent City 53, Muskegon Western Michigan Christian 37

 

Region 20

At Watervliet

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Schoolcraft 37, Gobles 12

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Schoolcraft 53, Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 51

Gobles 44, Hartford 40

 

Region 21

At Hanover-Horton

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Brooklyn Columbia Central 47, Leslie 24

> Brooklyn Columbia Central girls basketball partying like its 1976 after regional title

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Brooklyn Columbia Central 65, Homer 18

Leslie 52, No. 5 Byron 33

> Freshman’s career night lifts Leslie girls to regional upset win over shorthanded Byron

 

Region 22

At Whitmore Lake

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 1 Grass Lake 63, No. 2 Ypsilanti Arbor Preparatory 56

> Grass Lake claims first girls basketball regional title since 1979 in showdown with Ypsilanti Arbor Prep

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 1 Grass Lake 41, Riverview Gabriel Richard 17

No. 2 Ypsilanti Arbor Preparatory 64, No. 6 Adrian Lenawee Christian 46

> 4-star Mya Petticord leads Arbor Prep past LCS to set up rematch with No. 1 Grass Lake

 

Region 23

At Madison Heights Bishop Foley

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Madison Heights Bishop Foley 76, Redford Westfield Preparatory 60

> Bishop Foley rolls past Westfield Prep for first-ever regional championship

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Madison Heights Bishop Foley 52, Rochester Hills Lutheran Northwest 42

> Bishop Foley rallies past Lutheran Northwest and into regional final

Redford Westfield Preparatory 64, Detroit Southeastern 12

 

Region 24

At Bad Axe

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Hemlock 47, New Lothrop 27

> Hemlock turns early struggles into girls basketball regional title

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Hemlock 58, Harbor Beach 44

New Lothrop 55, Otisville LakeVille Memorial 27

TRACKING RANKED TEAMS

1. Grass Lake

4/9: Won Division 3 championship over No. 3 Kent City, 52-50

4/7: Defeated Hemlock, 2-0 (forfeit)

4/5: Defeated Brooklyn Columbia Central, 49-36

3/31: Won regional championship over No. 2 Ypsilanti Arbor Preparatory, 63-56

3/29: Defeated Riverview Gabriel Richard, 41-17

3/26: Won district championship over Manchester, 68-13

3/24: Defeated Whitmore Lake, 55-14

2. Ypsilanti Arbor Preparatory

3/31: Eliminated in regional championship by No. 1 Grass Lake, 63-56

3/29: Defeated No. 6 Adrian Lenawee Christian, 64-46

3/26: Won district championship over Erie Mason, 79-28

3/24: Defeated Ottawa Lake Whiteford, 89-17

3. Kent City

4/9: Lost Division 3 championship to No. 1 Grass Lake, 52-50

4/7: Defeated Calumet, 59-53

4/5: Defeated Schoolcraft, 52-19

3/31: Won regional championship over Grand Rapids Covenant Christian, 69-23

3/29: Defeated Muskegon Western Michigan Christian, 53-37

3/26: Won district championship over Morley Stanwood, 63-32

3/24: Defeated White Cloud, 57-14

4. McBain

3/29: Eliminated by No. 8 Maple City Glen Lake, 69-43

3/26: Won district championship over Houghton Lake, 48-38

3/24: Defeated Roscommon, 70-13

5. Byron

3/29: Eliminated by Leslie, 52-33

3/26: Won district championship over South Lyon East, 43-38

3/24: Defeated Bath, 63-25

6. Adrian Lenawee Christain

3/29: Eliminated by No. 2 Ypsilanti Arbor Preparatory, 64-46

3/26: Won district championship over Adrian Madison, 55-30

3/24: Defeated Morenci, 63-14

7. Menominee

3/29: Eliminated by Calumet, 57-41

3/26: Won district championship over West Iron County, 57-23

3/24: Defeated Manistique, 67-12

8. Maple City Glen Lake

4/5: Eliminated by Calumet, 73-69

3/31: Won regional championship over Hart, 58-36

3/29: Defeated No. 4 McBain, 69-43

3/26: Won district championship over Elk Rapids, 68-32

3/24: Defeated Traverse City St. Francis, 60-30

9. St. Charles

3/26: Eliminated by Hemlock, 52-33

3/24: Defeated Saginaw Valley Lutheran, 54-42

10. Reese

3/24: Eliminated by Hemlock, 55-43

 

* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021

 

Friday, April 9, 2021, at the Breslin Center, Michigan State University

2021 MHSAA Division 4 girls basketball champions: Fowler

Head coach: Nathan Goerge  Assistant coaches: Craig Arens, Krista Becker, Taylor Schmit

Players: Aubrey Goerge, Christi Spitzley, Emma Riley, Avery Koenigsknecht, Mia Riley, Taylor Weber, Amy Feldpausch, Carly Andros, Emma Halfmann, Madison Wirth, Leah Wieber, Grace Epkey, Kara Esch, Quinn Watts, Brin Thelen

Fowler overwhelms Bellaire to earn first championship since 1991

Fowler won the 2021 Michigan High School Athletic Association Division 4 girls basketball championship, beating Bellaire, 54-20. Mia Riley had 18 points, five rebounds, three steals, and three assists. Sister Emma Riley had 16 points, seven rebounds, and five steals as the Eagles earned their first championship since 1991. Box score

 

> Fowler shuts down Bellaire offense, runs away with Division 4 girls basketball title

> Riley sisters help Fowler cruise to Div. 4 title

> Riley Sisters, Fowler Shine on Statewide Stage

> State Champions: Fowler girls basketball routs Bellaire to win Division 4 title

> Fowl Ball: Fowler soars pasts Bellaire in D4 final

> Riley sisters, pressure defense lead Fowler to state title

> Fowler's 'phenomenal' Riley sisters, Mia and Emma, carry Eagles to Division 4 state title

SEMIFINALS

Wednesday, April 7, 2021

At Van Andel Arena, Grand Rapids

No. 9 Bellaire 48, Petersburg Summerfield 29

Katie Decker had 10 points and 11 rebounds. Jacey Somers scored 10 points in the victory. Emersyn Koepke added eight points. Box score

> Breslin Bound Bellaire makes program history with win over Petersburg-Summerfield

> Breslin Bound: Bellaire bullies Bulldogs in semifinal

> All-Around Solid Play Sends Bellaire Into 1st Title Game

> Bellaire advances to first-ever state title game

> Breslin Bound Bellaire makes program history with win over Petersburg-Summerfield

No. 10 Fowler 61, No. 1 Carney-Nadeau 37

Mia Riley had 23 points, nine rebounds, four assists, and four steals. Emma Riley scored 18 points, grabbed four rebounds, and had eight steals in the victory. Emma Halfmann added 11 points. Box score

> Long Wait Ends as Fowler Returns to Finals

> Fowler's 'awesome' execution, defensive prowess send Eagles to D4 state championship game

> Fowler’s pressure ‘D,’ Riley sisters prove too much for Carney-Nadeau in D-4 semifinals

 

Quarterfinals

Monday, April 5, 2021

At Negaunee

No. 1 Carney-Nadeau 62, Rudyard 52

> Calumet, Carney-Nadeau advance to state semifinals

At Kalamazoo Loy Norrix

No. 10 Fowler 64, Martin 24

> Riley sisters propel Fowler into state semifinals

At Lake City

No. 9 Bellaire 43, No. 2 Saginaw Nouvel 42

> Bellaire beats No. 2 Saginaw Nouvel in OT to punch ticket to Final Four

> Saginaw Nouvel falls short in overtime in girls basketball quarterfinal

At St. Clair Shores Lake Shore,

Petersburg Summerfield 44, No. 7 Waterford Our Lady of the Lakes 24

> Summerfield's ride continues as girls advance to state semifinals

>Down to five players, Waterford Our Lady falls in D4 quarterfinal

 

REGIONALS

Region 25

At Gladstone

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 1 Carney-Nadeau 59, No. 3 Ewen-Trout Creek 41

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 3 Ewen-Trout Creek 45, Baraga 43

No. 1 Carney-Nadeau 67, Munising 32

 

Region 26

At Wolverine

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Rudyard 2, Mackinaw City 0 (forfeit)

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Rudyard 59, Cedarville 46

Mackinaw City 78, No. 8 Posen 50

 

Region 27

At Traverse City Central

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 9 Bellaire 43, Frankfort 39

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Frankfort 53, McBain Northern Michigan Christian 50

No. 9 Bellaire 44, Gaylord St. Mary 30

 

Region 28

At Mt. Pleasant Sacred Heart

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 2 Saginaw Nouvel 53, Mt. Pleasant Sacred Heart 26

> Saginaw Nouvel’s summer plans come to fruition with girls basketball regional title

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 2 Saginaw Nouvel 63, Ubly 44

Mt. Pleasant Sacred Heart 49, Mio 19

 

Region 29

At Mendon

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Martin 42, Colon 31

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Colon 52, St Joseph Michigan Lutheran 49

Martin 58, Walkerville 43

 

Region 30

At Fowler

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 10 Fowler 62, No, 4 Athens 32

> Hot start helps Fowler girls basketball dominate Athens to win regional final

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 10 Fowler 47, Jackson Christian 7

No. 4 Athens 34, Camden-Frontier 28

 

Region 31

At Petersburg Summerfield

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

Petersburg Summerfield 66, Southfield Christian 35

> Summerfield girls capture first Regional championship

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

Southfield Christian 42, Westland Huron Valley Lutheran 39

Petersburg Summerfield 41, Allen Park Inter-City Baptist 38

 

Region 32

At Auburn Hills Oakland Christian

FINAL

Wednesday, March 31, 2021

No. 7 Waterford Our Lady of the Lakes 45, No. 6 Kingston 37

> Waterford Our Lady surges in second half to top Kingston for D4 regional title

SEMIFINALS

Monday, March 29, 2021

No. 7 Waterford Our Lady of the Lakes 56, Marine City Cardinal Mooney 32

> Waterford Our Lady shoots its way past Cardinal Mooney, 56-32

No. 6 Kingston 48, Burton Genesee Christian 34

 

TRACKING RANKED TEAMS

1. Carney-Nadeau

4/7: Eliminated by No. 10 Fowler, 61-37

4/5: Defeated Rudyard, 62-52

3/31: Won regional championship over No. 3 Ewen-Trout Creek, 59-41

3/29: Defeated Munising, 67-32

3/26: Won district championship over Felch North Dickinson, 49-36

3/24: Defeated Stephenson, 63-44

2. Saginaw Nouvel

4/5: Eliminated by No. 9 Bellaire, 43-42

3/31: Won regional championship over Mt. Pleasant Sacred Heart, 53-26

3/29: Defeated Ubly, 63-44

3/26: Won district championship over Saginaw Michigan Lutheran Seminary, 54-39

3/24: Defeated Saginaw Arts & Sciences Academy 0 (forfeit)

3. Ewen-Trout Creek

3/31: Eliminated in regional championship by No. 1 Carney-Nadeau, 59-41

3/29: Defeated Baraga, 45-43

3/26: Won district championship over Ironwood, 65-40

3/24: Defeated Watersmeet, 60-10

No. 4 Athens

3/31: Eliminated in regional championship by No. 10 Fowler, 62-32

3/29: Defeated Camden-Frontier, 34-28

3/26: Won district championship over Battle Creek St. Philip, 65-17

3/24: Defeated Climax-Scotts, 46-26

5. Hillsdale Academy

3/26: Eliminated by Camden-Frontier, 46-44

3/24: Defeated Waldron, 65-36

6. Kingston

3/31: Eliminated in regional championship by No. 7 Waterford Our Lady of the Lakes, 45-37

3/29: Defeated Burton Genesee Christian, 48-34

3/26: Won district championship over Dryden, 44-19

3/24: Defeated Carsonville-Port Sanilac, 57-23

7. Waterford Our Lady of the Lakes

4/5: Eliminated by Petersburg Summerfield, 44-24

3/31: Won regional championship over No. 6 Kingston, 45-37

3/29: Defeated Marine City Cardinal Mooney, 56-32

3/26: Won district championship over Auburn Hills Oakland Christian, 53-40

8. Posen

3/29: Eliminated by Mackinaw City, 78-50

3/26: Won district championship over Onaway, 44-29

3/24: Defeated Wolverine, 56-12

9. Bellaire

4/9: Lost Division 4 championship to No. 10 Fowler, 54-20

4/7: Defeated Petersburg Summerfield, 48-29

4/5: Defeated No. 2 Saginaw Nouvel, 43-42

3/31: Won regional championship over Frankfort, 43-39

3/29: Defeated Gaylord St. Mary, 44-30

3/26: Won district championship over Leland, 46-44

3/24: Defeated Suttons Bay, 63-22

10. Fowler

4/9 Won Division 4 championship over No. 9 Bellaire, 54-20

4/7: Defeated No. 1 Carney-Nadeau, 61-37

4/5: Defeated Martin, 64-24

3/31: Won regional championship over Athens, 62-32

3/29: Defeated Jackson Christian, 47-7

3/24: Won district championship over Portland St. Patrick, 53-41

3/22: Defeated Lansing Christian, 51-29

 

* Michigan Associated Press final regular season rankings from Monday, March 22, 2021

 

DISTRICTS

 

Scores from MHSAA playoff games played on Friday, March 26, 2021

 

District championships

Adrian Lenawee Christian 55, Adrian Madison 30

Alcona 49, Whittemore-Prescott 23

Ann Arbor Father Gabriel Richard 67, Detroit Cody 36

Athens 65, Battle Creek St Philip 17

Baraga 51, Ontonagon 43

Battle Creek Lakeview 53, Richland Gull Lake 29

Battle Creek Pennfield 45, Olivet 43

Beaverton 34, Farwell 23

Bellaire 46, Leland 44

Birmingham Groves 54, Berkley 44

Bloomfield Hills Marian 59, Waterford Mott 10

Brighton 43, South Lyon East 38

Buchanan 61, South Haven 43

Byron 47, Laingsburg 37

Calumet 51, Negaunee 36

Camden-Frontier 46, Hillsdale Academy 44

Carney-Nadeau 49, Felch North Dickinson 36

Chelsea 40, Tecumseh 33

Clarkston 75, Rochester Adams 48

Clawson 44, Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 29

Colon 47, Mendon 25

Dearborn 57, Dearborn Divine Child 50

Dearborn Advanced Technology Academy 35, Detroit Voyageur Preparatory 25

Dearborn Fordson 49, River Rouge 24

Detroit Country Day 51, Wixom St Catherine of Siena 49

Detroit Renaissance 72, Oak Park 28

Detroit Southeastern 2, Detroit Pershing 0 (forfeit)

Detroit University Preparatory 2, Detroit Edison 0 (forfeit)

East Grand Rapids 51, East Kentwood 50

East Lansing 59, Haslett 36

Eastpointe 2, Harper Woods Chandler Park 0 (forfeit)

Edwardsburg 66, Three Rivers 55

Ewen-Trout Creek 65, Ironwood 40

Farmington Hills Mercy 56, North Farmington 32

Flushing 46, Flint Carman-Ainsworth 28

Frankenmuth 73, Bridgeport 49

Frankfort 58, Mesick 30

Freeland 38, Bay City John Glenn 36

Gobles 44, Bloomingdale 38

Grand Blanc 47, Davison 42

Grand Rapids Christian 73, Grand Rapids Catholic Central 33

Grand Rapids Covenant Christian 47, Grandville Calvin Christian 38

Grand Rapids West Catholic 50, Hamilton 27

Grass Lake 68, Manchester 13

Grosse Ile 48, Flat Rock 47

Grosse Pointe South 38, Grosse Pointe North 32

Harbor Beach 44, Bad Axe 37

Hart 51, Mason County Central 29

Hartford 36, Niles Brandywine 28

Hartland 56, Howell 32

Hemlock 52, St Charles 33

Homer 58, Concord 52

Hudsonville 65, Jenison 35

Imlay City 55, Almont 33

Jackson Christian 2, Litchfield 0

Jackson Northwest 46, Mason 40

Kalamazoo Central 31, Portage Central 21

Kalamazoo Hackett Catholic Prep 45, Kalamazoo Christian 26

Kent City 63, Morley Stanwood 32

Kingston 44, Dryden 19

Lake Fenton 59, Corunna 33

Lansing Catholic 50, Williamston 43

Leslie 48, Dansville 42

Ludington 50, Cadillac 46

Macomb L'Anse Creuse North 44, Port Huron 29

Macomb Lutheran North 38, St Clair 31

Maple City Glen Lake 68, Elk Rapids 32

Martin 39, Byron Center Zion Christian 22

McBain 48, Houghton Lake 38

McBain Northern Michigan Christian 51, Mason County Eastern 21

Menominee 57, West Iron County 23

Merrill 39, Breckenridge 25

Midland Dow 54, Midland 28

Milan 2, Dundee 0 (forfeit)

Mio 2, Fairview 0 (forfeit)

Montague 48, Whitehall 36

Mount Pleasant Sacred Heart 46, Coleman 17

Munising 42, Rapid River 25

Muskegon Mona Shores 59, Grand Rapids Union 44

Muskegon Western Michigan Christian 51, North Muskegon 17

New Lothrop 44, Flint Beecher 15

Newaygo 44, Sparta 31

North Branch 45, Flint Powers Catholic 42

Otisville LakeVille Memorial 2, Memphis 0 (forfeit)

Parma Western 54, Jonesville 31

Petoskey 36, Traverse City West 21

Plainwell 42, Otsego 39

Plymouth 44, Canton 33

Portland 57, Belding 33

Posen 44, Onaway 29

Redford Westfield Preparatory 60, Detroit Community 16

Riverview 58, Trenton 28

Riverview Gabriel Richard 41, Allen Park Cabrini 32

Rochester Hills Lutheran Northwest 63, New Haven 22

Rochester Hills Stoney Creek 37, Rochester 14

Rockford 63, Lowell 48

Saginaw Nouvel 54, Saginaw Michigan Lutheran Seminary 39

Saline 64, Belleville 32

Sault Ste Marie 73, Cheboygan 34

Schoolcraft 60, Bronson 22

Southfield Christian 46, Livingston Christian 41

St. Clair Shores Lakeview 54, Harrison Township L'Anse Creuse 23

St. Ignace 53, Johannesburg-Lewiston 37

St. Joseph Michigan Lutheran 39, New Buffalo 36

Standish-Sterling 61, Clare 36

Temperance Bedford 50, Brownstown Woodhaven 24

Ubly 2, Kinde North Huron 0 (forfeit)

Utica 46, Sterling Heights Stevenson 18

Walkerville 2, Muskegon Catholic Central 0 (forfeit)

Warren Regina 51, Hazel Park 20

Waterford Our Lady of the Lakes 53, Auburn Hills Oakland Christian 40

Wayland 62, Grand Rapids South Christian 55

Wayne Memorial 65, Westland John Glenn 46

Westland Huron Valley Lutheran 44, Lutheran Westland 18

White Lake Lakeland 52, Walled Lake Northern 34

Ypsilanti Arbor Preparatory 79, Erie Mason 28

 

Scores from MHSAA playoff games played on Wednesday, March 24, 2021

 

Adrian Lenawee Christian 63, Morenci 14

Adrian Madison 32, Sand Creek 30

Allen Park Inter-City Baptist 46, Plymouth Christian Academy 32

Almont 41, Yale 12

Ann Arbor Father Gabriel Richard 2, Dearborn Heights Robichaud 0 (forfeit)

Athens 46, Climax-Scotts 26

Auburn Hills Oakland Christian 53, Clarkston Everest Collegiate 41

Bad Axe 35, Sandusky 30

Baraga 57, Lake Linden-Hubbell 11

Battle Creek Lakeview 43, Sturgis 18

Battle Creek Pennfield 42, Charlotte 39

Battle Creek St. Philip 41, Bellevue 37

Bay City John Glenn 32, Essexville Garber 30

Beaverton 54, Pinconning 40

Belding 51, Ionia 42

Bellaire 63, Suttons Bay 22

Berkley 49, Birmingham Seaholm 40

Birmingham Groves 48, Southfield Arts & Technology 44

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 43, Madison Heights Lamphere 22

Bloomfield Hills Marian 73, Auburn Hills Avondale 21

Breckenridge 2, Carson City-Crystal 0 (forfeit)

Brighton 47, Dexter 46

Bronson 62, Centreville 31

Brooklyn Columbia Central 56, Michigan Center 51

Brownstown Woodhaven 48, New Boston Huron 46

Buchanan 56, Stevensville Lakeshore 34

Byron 63, Bath 25

Cadillac 46, Benzie Central 25

Calumet 67, L'Anse 63

Camden-Frontier 20, Pittsford 13

Canton 39, Northville 31

Carney-Nadeau 63, Stephenson 44

Cedarville 2, Mackinac Island 0 (forfeit)

Cheboygan 36, Boyne City 33

Chelsea 46, Stockbridge 27

Clare 64, Ogemaw Heights 17

Clarkston 62, Waterford Kettering 51

Clawson 47, Pontiac Notre Dame Preparatory 33

Coleman 38, Fulton 23

Colon 66, Marcellus Howardsville Christian 28

Concord 46, Quincy 31

Corunna 53, Ovid-Elsie 33

Dansville 2, Jackson Lumen Christi 0 (forfeit)

Davison 52, Lapeer 21

Dearborn 72, Dearborn Heights Crestwood 16

Dearborn Divine Child 61, Lincoln Park 39

Dearborn Fordson 68, Melvindale 55

Detroit Cody 55, Canton Preparatory 25

Detroit Community 44, Detroit Cristo Rey 43

Detroit Renaissance 53, Warren Fitzgerald 15

Detroit Voyageur Preparatory 36, Detroit Collegiate Preparatory 16

Dryden 38, Deckerville 33

East Grand Rapids 64, Caledonia 45

East Kentwood 41, Byron Center 34

East Lansing 50, DeWitt 28

Edwardsburg 69, Constantine 42

Elk Rapids 64, Mancelona 22

Erie Mason 48, Monroe St. Mary Catholic Central 41

Escanaba 54, Houghton 50

Ewen-Trout Creek 60, Watersmeet 10

Fairview 46, Hale 34

Farmington Hills Mercy 55, Novi 38

Felch North Dickinson 59, Powers North Central 28

Flat Rock 35, Romulus Summit Academy North 33

Flint Beecher 2, Flint Hamady 0 (forfeit)

Flint Carman-Ainsworth 47, Flint Southwestern 21

Flint Powers Catholic 46, Goodrich 43

Fowler 53, Portland St. Patrick 41

Frankenmuth 62, Carrollton 15

Frankfort 58, Onekama 34

Freeland 49, Saginaw Swan Valley 28

Gaylord St. Mary 44, Ellsworth 41

Genesee Christian 59, Genesee 30

Gobles 56, Lawton 28

Grand Blanc 55, Oxford 30

Grand Rapids Catholic Central 44, Wyoming Kelloggsville 36

Grand Rapids Christian 67, Ada Forest Hills Eastern 26

Grand Rapids Covenant Christian 46, Grand Rapids NorthPointe Christian 33

Grand Rapids South Christian 71, Kentwood Grand River Preparatory 15

Grand Rapids Union 55, Muskegon 48

Grand Rapids West Catholic 68, Allendale 16

Grandville Calvin Christian 49, Wyoming Potter's House Christian 39

Grass Lake 55, Whitmore Lake 14

Grosse Ile 48, Ecorse 38

Hamilton 38, Coopersville 25

Harbor Beach 28, Unionville-Sebewaing 26

Harper Woods Chandler Park 69, Detroit Denby 15

Harrison Township L'Anse Creuse 46, Roseville 33

Hart 49, Shelby 27

Hartford 41, Watervliet 40

Hartland 50, Linden 6

Haslett 2, Grand Ledge 0 (forfeit)

Hemlock 55, Reese 43

Hillsdale Academy 65, Waldron 36

Homer 66, Union City 31

Houghton Lake 39, Lake City 34

Howell 55, Fenton 17

Hudsonville 45, Holland West Ottawa 39

Imlay City 57, Croswell-Lexington 33

Ironwood 53, Wakefield-Marenisco 36

Jackson Christian 67, Coldwater Pansophia Academy 2

Jackson Northwest 62, Holt 48

Jenison 51, Zeeland East 34

Johannesburg-Lewiston 51, Charlevoix 28

Jonesville 43, Battle Creek Harper Creek 39

Kalamazoo Central 75, St. Joseph 39

Kalamazoo Christian 37, Galesburg-Augusta 25

Kalamazoo Hackett Catholic Preparatory 41, Vermontville Maple Valley 24

Kent City 57, White Cloud 14

Kingston 57, Carsonville-Port Sanilac 23

Laingsburg 42, Pewamo-Westphalia 28

Lake Fenton 77, Owosso 43

Leland 51, Lake Leelanau St. Mary 41

Leslie 57, Springport 26

Lowell 48, Grand Rapids Forest Hills Northern 33

Ludington 50, Manistee 25

Mackinaw City 60, Pellston 31

Macomb L'Anse Creuse North 44, Port Huron Northern 35

Macomb Lutheran North 45, Marine City 42

Madison Heights Bishop Foley 63, Royal Oak Shrine Catholic 57

Manchester 49, Ann Arbor Greenhills 26

Maple City Glen Lake 60, Traverse City St. Francis 30

Marine City Cardinal Mooney 54, Sterling Heights Parkway Christian 27

Mason 38, Jackson 34

Mason County Central 44, Hesperia 25

Mason County Eastern 36, Marion 27

McBain 70, Roscommon 13

McBain Northern Michigan Christian 58, Pentwater 21

Memphis 2, Marlette 0 (forfeit)

Mendon 45, Burr Oak 20

Menominee 67, Manistique 12

Merrill 45, St. Louis 39

Mesick 32, Manistee Catholic Central 27

Midland 66, Bay City Central 39

Midland Dow 67, Mount Pleasant 49

Milan 53, Monroe Jefferson 25

Mio 33, St. Helen Charlton Heston Academy 19

Montague 60, Spring Lake 38

Morley Stanwood 44, Ravenna 42

Mt. Pleasant Sacred Heart 47, Vestaburg 23

Munising 46, Eben Junction Superior Central 41

Muskegon Mona Shores 50, Grand Haven 34

Muskegon Western Michigan Christian 65, Holland Black River 36

Negaunee 53, Hancock 48

New Buffalo 46, Three Oaks River Valley 38

New Lothrop 53, Burton Bentley 24

Newaygo 61, Howard City Tri County 48

Niles Brandywine 51, Bridgman 39

North Branch 60, Ortonville Brandon 56

North Farmington 47, Farmington 41

North Muskegon 48, Saugatuck 45

Oak Park 60, Warren-Mott 24

Olivet 43, Hastings 38

Onaway 41, Indian River Inland Lakes 34

Ontonagon 45, Chassell 34

Otisville LakeVille Memorial 2, Brown City 0 (forfeit)

Otsego 65, Allegan 31

Parma Western 52, Marshall 23

Petersburg Summerfield 53, Britton Deerfield 28

Petoskey 37, Marquette 35

Plainwell 54, Paw Paw 28

Plymouth 62, Salem 54

Port Huron 57, New Baltimore Anchor Bay 40

Portage Central 46, Mattawan 45

Portland 50, Alma 16

Posen 56, Wolverine 12

Rapid River 49, Rock Mid Peninsula 29

Redford Westfield Preparatory 84, Detroit Central 4

Richland Gull Lake 43, Coldwater 30

Riverview 67, Taylor 13

Riverview Gabriel Richard 53, Taylor Preparatory 21

Rochester 41, Troy 40

Rochester Adams 42, Lake Orion 33

Rochester Hills Stoney Creek 44, Utica Eisenhower 33

Rockford 54, Cedar Springs 41

Rudyard 74, Newberry 38

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 62, Midland Calvary Baptist 34

Saginaw Nouvel 2, Saginaw Arts & Sciences Academy 0 (forfeit)

Saline 66, Ann Arbor Huron 27

Sault Ste Marie 74, Kalkaska 34

Schoolcraft 50, White Pigeon 10

South Lyon East 58, South Lyon 31

Sparta 42, Comstock Park 21

St. Charles 54, Saginaw Valley Lutheran 42

St. Clair 55, Richmond 9

St. Clair Shores Lakeview 51, St. Clair Shores Lake Shore 21

St. Ignace 65, Harbor Springs 16

Standish-Sterling 42, Big Rapids 37

Sterling Heights Stevenson 38, Clinton Township Chippewa Valley 29

Tecumseh 54, Onsted 46

Temperance Bedford 63, Monroe 52

Three Rivers 60, Niles 56

Traverse City West 52, Traverse City Central 34

Traverse City West 52, Traverse City Central 34

Trenton 41, Wyandotte Roosevelt 18

Utica 38, Utica Ford II 20

Walkerville 48, Muskegon Heights Academy 43

Warren Regina 58, Ferndale University 43

Wayne Memorial 68, Redford Thurston 17

West Iron County 37, Iron Mountain 26

Westland John Glenn 45, Livonia Franklin 44

White Lake Lakeland 30, Walled Lake Central 13

Whitehall 40, Muskegon Oakridge 35

Williamston 45, Fowlerville 27

Wixom St. Catherine of Siena 46, Livonia Clarenceville 24

Ypsilanti Arbor Preparatory 89, Ottawa Lake Whiteford 17

 

Scores from MHSAA playoff games played on Monday, March 22, 2021

 

Adrian Madison 39, Hudson 32

Allegan 58, Parchment 16

Allendale 37, Hudsonville Unity Christian 26

Ann Arbor Greenhills 54, Brighton Charyl Stockwell Preparatory 10

Ann Arbor Huron 59, Ypsilanti Lincoln 58

Ann Arbor Pioneer 58, Ypsilanti Community 28

Auburn Hills Avondale 55, Bloomfield Hills 53

Bath 44, Potterville 34

Battle Creek Harper Creek 44, Hillsdale 29

Battle Creek Pennfield 39, Eaton Rapids 36

Bay City Central 58, Bay City Western 52

Benzie Central 37, Reed City 30

Big Rapids 1, Remus Chippewa Hills 0 (Forfeit)

Birmingham Seaholm 47, Royal Oak 35

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 48, Center Line 18

Bridgeport 61, Caro 49

Bridgman 43, Cassopolis 40

Byron Center 63, Wyoming 41

Caledonia 70, Grand Rapids Ottawa Hills 43

Carleton Airport 44, Ida 33

Carson City-Crystal 52, Ithaca 33

Centreville 44, Marcellus 38

Charlevoix 56, East Jordan 21

Chassell 58, Dollar Bay 39

Cheboygan 58, Grayling 37

Constantine 58, Vicksburg 43

Dearborn Heights Crestwood 24, Dearborn Edsel Ford 22

Decatur 44, Bangor 35

Detroit Denby 46, St. Clair Shores South Lake 32

DeWitt 69, St. Johns 41

Dexter 68, Pinckney 27

Dryden 71, Kimball New Life Christian 32

East Kentwood 69, Middleville Thornapple Kellogg 44

Eastpointe 54, Detroit East English Village 15

Escanaba 65, Gladstone 48

Fenton 46, Holly 33

Flint Powers Catholic 51, Mt. Morris 44

Freeland 44, Midland Bullock Creek 40

Fulton 53, Ashley 35

Galesburg-Augusta 31, Delton Kellogg 21

Gaylord St. Mary 75, Alba 12

Genesee Christian 56, Morrice 37

Grand Haven 36, Muskegon Reeths-Puffer 29

Grand Rapids NorthPointe Christian 54, Saranac 44

Grand Rapids Union 44, Grand Rapids Kenowa Hills 33

Grand Rapids West Michigan Aviation Academy 53, Hopkins 42

Grandville Calvin Christian 55, Grand Rapids Wellspring Preparatory 20

Hale 47, Au Gres-Sims 26

Hancock 72, Painesdale Jeffers 26

Haslett 77, Lansing Waverly 24

Hemlock 55, Montrose 20

Holland Black River 53, Fennville 15

Holland West Ottawa 68, Grandville 39

Houghton 65, Kingsford 40

Houghton Lake 44, Manton 29

Howard City Tri County 54, Grant 48

Ionia 52, Central Montcalm 41

Iron Mountain 46, Norway 44

Jackson Lumen Christi 44, Napoleon 21

Lake Leelanau St. Mary 58, Fife Lake Forest Area 39

L'Anse 40, Ishpeming 28

Lincoln Park 65, Allen Park 57

Livonia Franklin 57, Garden City 28

Lowell 58, Grand Rapids Forest Hills Central 49

Mackinaw City 78, Alanson 11

Madison Heights Bishop Foley 72, Warren Michigan Collegiate 13

Mancelona 52, Grand Traverse Academy 45

Manistee 43, Kingsley 39

Manistee Catholic Central 43, Brethren 29

Marine City 47, Algonac 17

Marine City Cardinal Mooney 45, New Haven Merritt Academy 24

Martin 49, Wyoming Tri-unity Christian 41

Mason County Central 40, LeRoy Pine River 37

Mason County Eastern 47, Big Rapids Crossroads Academy 17

Memphis 44, Kimball Landmark Academy 12

Michigan Center 53, Hanover-Horton 33

Milford 33, Walled Lake Western 13

Monroe 50, Gibraltar Carlson 32

Monroe St. Mary Catholic Central 58, Clinton 25

Munising 49, Cooks Big Bay de Noc 25

Muskegon Oakridge 59, Muskegon Orchard View 17

Negaunee 47, Ishpeming Westwood 45

New Baltimore Anchor Bay 42, Marysville 20

New Haven 45, Mt. Clemens 41

Newberry 47, Engadine 42

North Farmington 48, Livonia Stevenson 47

Northville 50, Livonia Churchill 25

Oak Park 48, Detroit Mumford 26

Ogemaw Heights 47, Gladwin 44

Onaway 45, Hillman 44

Ortonville Brandon 51, Clio 14

Otisville LakeVille Memorial 42, Capac 22

Ovid-Elsie 49, Durand 24

Owosso 38, Chesaning 37

Pellston 29, Harbor Springs Harbor Light Christian 23

Pinconning 55, Beal City 39

Port Huron Northern 36, Macomb Dakota 23

Powers North Central 56, Republic-Michigamme 40

Quincy 35, Reading 29

Ravenna 64, Lakeview 33

Rochester Adams 64, Romeo 63

Royal Oak Shrine Catholic 46, Bloomfield Hills Academy of the Sacred Heart 19

Saginaw Valley Lutheran 54, Millington 24

Shelby 51, Evart 40

South Haven 45, Coloma 42

South Lyon 41, Ann Arbor Skyline 33

Sparta 58, Fremont 36

Springport 53, East Jackson 42

St. Helen Charlton Heston Academy 1, Atlanta 0 (Forfeit)

St. Louis 52, Blanchard Montabella 34

Stevensville Lakeshore 62, Berrien Springs 31

Stockbridge 74, Blissfield 33

Taylor 57, Southgate Anderson 33

Tecumseh 63, Adrian 24

Traverse City Central 44, Alpena 43

Vermontville Maple Valley 55, Comstock 27

Wakefield-Marenisco 40, Bessemer 33

Warren Cousino 50, Hamtramck 20

West Iron County 52, Bark River-Harris 40

White Cloud 63, Holton 19

Wyoming Kelloggsville 41, Wyoming Godwin Heights 39

Zeeland East 46, Holland 37